سامانه جامع تجارت ایران

سامانه جامع تجارت ایران

سامانه جامع تجارت (سامانه یکپارچه سازی و نظارت بر فرایند تجارت) با هدف ایجاد یک سامانه واحد برای بازرگانان در حوزه تجارت خارجی و فعالان اقتصادی در حوزه تجارت داخلی طراحی شده است. با استفاده از این سامانه انجام مبادلات تجاری به سمت مبادی قانونی هدایت شده و پدیده قاچاق کاهش خواهد یافت.

شرکت مهرپارس فعالیت روی پروژه سامانه جامع تجارت را از سال ۹۹ شروع کرده و توانسته بخش‌های جدید موردنیاز را بر اساس معماری مایکروسرویس و بر مبنای تفکر Domain Driven Design توسعه دهد.

بخش هسته اولیه نرم‌افزار توسط شرکت های دیگر و با استفاده از چارچوب قدیمی .net framework توسعه داده شده که در حال حاضر فاقد پشتیبانی نرم‌افزاری و منسوخ شده است اما بخش‌های جدید سامانه توسط شرکت مهرپارس با چارچوب .net core که مزایای بسیاری من‌جمله طراحی ماژولار، چند سکویی، سرعت و کارایی بالاتر، متن‌باز و امنیت بیشتر را داراست، پیاده سازی شده است.

مضاف بر این، هسته اولیه نرم‌افزار که توسط شرکت های دیگر توسعه داده شده بر روی سرورهای ویندوزی و وب سرورهای IIS میزبانی می‌شود اما بخش‌های جدید توسعه داده شده توسط مهرپارس بر روی سرورهای لینوکسی و وب سرور nginx که دارای مزیت امنیت و کارایی بالاتر است میزبانی می‌شود.
علاوه بر این ساختار داخلی هسته اولیه توسط شرکت های دیگر با معماری MVC توسعه داده شده که باعث وابستگی بین اجزای مختلف سیستم و کاهش ویژگی کیفی تست پذیری سامانه می‌شود. اما مایکرو سرویس‌های اضافه شده در مهرپارس با استفاده از معماری onion architecture و طراحی دامنه محور طراحی گردیده است که باعث کاهش وابستگی بین اجزای داخلی سیستم و افزایش قابلیت تست پذیری محصول شده است.
همچنین کدهای سمت کاربر و سمت سرور در بخش های پیاده سازی شده توسط شرکت دیگر به‌صورت درهم‌تنیده هستند و سمت سرور کدها سمت کاربر render می‌شود و در مرورگر کاربر نمایش داده می‌شود. اما در زیرسامانه های جدید توسعه داده شده در مهرپارس کدهای این دو بخش کاملا از یکدیگر جدا شده و توسط تیم‌های مختلف توسعه داده شده است و ارتباط بین اپلیکیشن سمت کاربر و اپلیکیشن سمت سرور با استفاده از استاندارد Rest API برقرار شده است.

 

پلتفرم : , web, android
تاریخ شروع پروژه : ۱۳۹۸
دسته محصول : سامانه‌های دولت الکترونیک

 

وب‌سایت سامانه